Kupředu na cestě zpět?

25. 05. 2015 9:07:00
Je samozřejmé, že nikdo nechce být chudý. Nebo aspoň nikdo při smyslech takový být nechce. Protože kdo by prahnul po stavu věcí, kdy by neměl nejednou třeba ani na nejběžnější věci, považované v jeho společnosti za nezbytnost?

Kdo by se chtěl omezovat? Nikdo.

Ovšem přesto chudí stále jsou. A jak prý praví fakta, jsou tito alespoň tedy statisticky stále chudší. Stále patrnější je nepoměr mezi tím, co mají tito a co vlastní jejich protipól, tedy osoby zvané bohaté.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se totiž neustále zvětšuje propast mezi bohatými a chudými v rozvinutých zemích a leckde je nerovnost v příjmech dokonce větší než kdy v minulosti.

Kvůli „nestandartní práci“, jak jsou zmíněnou organizací nazývány samostatně výdělečná činnost a pracovní smlouvy na dobu určitou, tvořící od poloviny devadesátých let více než polovinu všech vzniklých pracovních příležitostí, jsou prý domácnosti takto pracujících daleko chudší než domácnosti jiné.

Ale rozdíly jsou patrné nejen mezi jednotlivými zaměstnáními, ale i mezi státy; bohatí a chudí jsou si prý navzájem nejvzdálenější v Chile, Mexiku, Turecku, USA a Izraeli, zatímco nejblíže si jsou v Dánsku, Slovinsku, na Slovensku a v Norsku.

V rámci celé OECD prý dokonce nejbohatší desetina společnosti vydělává skoro desetkrát více než desetina nejchudší a až celé čtyři nejchudší desetiny populace si díky ekonomickému růstu v posledních desetiletích pomohly jen málo nebo si dokonce i pohoršily. A to prý mimo jiné vyvolává i nedůvěru v instituce a třepí sociální strukturu, kterážto negativa prý s pomíjející krizí opět počínají narůstat.

Prý se čím dál méně efektivně přerozdělují příjmy formou daní a dávek, což prý by mělo k odstraňování nerovnosti mezi lidmi přispívat, ale jak vidno nepřispívá. A tak nyní OECD doporučuje, aby se bohatým lidem zvýšily daně. Aby se pomohlo chudým na úkor těch, kdo se jim dnes stále více vzdalují.

Protože je pro OECD zřejmě nepřijatelné pomyšlení, že se jedni topí ve větším a větším bohatství, zatímco druzí musí obracet v kapse každou korunu nebo jinou měnu. Protože to prý brání dalšímu rozvoji.

Svým způsobem by možná bylo moudré OECD podpořit a zatleskat jí za to, jak jí leží na srdci to, aby chudí nestrádali. Možná to myslí dobře. Protože věru jen málokdo, snad jedině masochista, by chtěl být na místě těch, kdo navzdory svému snažení končí den co den v nejlepším případě na nule, kdo jsou ale nejednou i celoživotně odsouzeni k žití v mínusu, kdo nic neměli a nemají a nesvítá jim ani pomyslná naděje na nějaké světlo na konci tunelu. Nikdo by nechtěl být chudý, právě naopak. A člověka ničí nejen bída, ale často už i samo pomyšlení na to, že by se jednou mohl nuzákem stát. A mít tak záruku, že člověka stát nedá, že mu z daní těch šťastnějších dá alespoň špetku naděje... To je příjemné.

Jenže...

Přesto humanismu OECD, jenž z této zprávy vyznívá, netleskám. Ne proto, že bych byl bohatý a děsil se představy, že by mé jmění mělo být podle jejího přání formou daní přerozděleno mezi jiné lidi.

Netleskám proto, že to už u nás (a nejen u nás) bylo. Těm, kdo si vydělávali nad průměr, se bralo, chudým se pak po jánošíkovsku dávalo. Ti, kdo něco dělali, povinně dávali těm, kdo nic nedělali, efektivní branže dotovaly ty, které vznikaly jen a pouze proto, aby se mohl dodržet zákon o plné zaměstnanosti v naší tehdy socialistické společnosti.

A všichni, kdo to chtějí vědět, už dávno vědí, kam nás to dovedlo. Po devětaosmdesátém roce to vyšlo najevo a důsledky toho si neseme dodnes. Dodnes jsme kvůli tomu nedohnali nejen Ameriku, ale ani daleko chudobnější rozvinuté země. Dodnes jsme na chvostu.

A tak prostě zastávám názor, že bychom se měli na nějaké obavy z „rozevírání se nůžek“ mezi bohatými a chudými vykašlat. Protože (nejen) mě ani nehne, abych pracoval, pracoval a zase pracoval jen proto, abych se pak významnou měrou (pře)rozdělil se „sociálními případy“, kterým práce nevoní. Abych s nimi žil ve stejné zprůměrované vyloučené lokalitě a sledoval, jak (nejen) mne táhnou ke dnu. Ani při uvědomění si toho, že by ve stejně nuzných poměrech žil třeba... ten dnes mediálně propíraný český výherce miliard. Jenž by podle mínění OECD zřejmě také měl přispět chudým, ve srovnání s ním tedy i mně. Dát každému z Čechů nějakých 250 kaček, abychom měli zase všichni stejně.

Autor: Viktor Pondělík | pondělí 25.5.2015 9:07 | karma článku: 7.63 | přečteno: 243x

Další články blogera

Viktor Pondělík

Nebohá země česká

Jestli jsem poslední dobou něco neslyšel, pak to byly nějaké pozitivní zprávy. Skoro jako kdyby se všechno dobré ze světa vytratilo a zbylo jenom to špatné. A jako kdyby se navrch všechno smrsklo na pouhou ekonomiku.

10.7.2022 v 23:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Viktor Pondělík

Skvělý nápad, páni europoslanci

O nás lidech se ví, že si ničíme své životní prostředí. I když se bez přírody neobejdeme, škodíme jí mnoha různými způsoby. A co na to politici?

11.6.2022 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Viktor Pondělík

Sliby u nás neberou konce

Když člověk poslouchá řeči našich politiků, nejednou skutečně neví, zda se tomu má smát nebo spíš brečet.

14.5.2022 v 15:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Viktor Pondělík

Nejsme zrůdy, bruselata

V uplynulých letech si svět zvyknul označovat nás Čechy za xenofobní smečku, neochotnou pomáhat nešťastným lidem. Stalo se to běžným tématem od chvíle, kdy začala předchozí migrační krize, a všichni víme, jak se tehdy věci měly.

18.4.2022 v 16:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 589 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.69 | Přečteno: 898 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.59 | Přečteno: 1537 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 493 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 1394 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1273

Od chvíle, kdy jsem se narodil, uplynulo již plus mínus devět pětiletek. A mám-li se za těmito ohlédnout, pak o sobě mohu zmínit třeba to, že jsem strávil řádově dvě desetiletí ve školních škamnách, od mateřské po vysokou školu, abych poté většinu své profesní dráhy strávil tamtéž, jen na opačné straně barikády. Pomineme-li tedy závratnou kariéru, již jsem započal coby hotelový recepční a ukončil až na daleko významnějším postu topiče tamtéž. K mým koníčkům patří již od počátku milénia zejména mé každoroční anabáze do mojí milované druhé domoviny, Jihoafrické republiky, a pokud pak setrvávám na naší polokouli, nejraději píši a píši a píši, aby měli ti, kdo umí číst, co číst, pokud to chtějí číst.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...